Jak (nie) Emma

Wracam myślami do Emmy Bovary.

Analizuję jej zachowanie, gesty, słowa. Tak wiele mnie samej widzę w jej zachowaniu. Flaubert był doskonałym obserwatorem. Tak wiele mi umykało podczas lektury.

Nie jestem Emmą, ale czasem czuję to, co ona. Takie ogromne rozczarowanie. Rozdarcie.

Emma rujnuje się, kupując coraz to nowe ubrania na spotkania z Leonem. Ja wydałam majątek na bieliznę, pończochy, sukienki. Jasne, ja zarabiam, Emma nie pracowała, ale mechanizm jest podobny.

Emmę zmęczyło bycie z Leonem. Też ją rozczarował.

Wszystko rozczarowuje?

Czuję się rozczarowana, zawiedziona.

Zadzwonił dziś. Nade mną osoba, której dokumenty przeglądałam. Na pewno widziała jego zdjęcie na wyświetlaczu, może nawet przeczytała jego imię i nazwisko. Odłożyłam telefon, nie odebrałam. Nie oddzwoniłam. Potem, już w domu, złapałam się na tym, że wymyślam wyjaśnienia, żeby wytłumaczyć się, że nie oddzwoniłam. A jak prosto jest powiedzieć, że po prostu nie chciałam. Że gdybym tylko chciała, odebrałabym. Wiele razy odbierałam telefon od niego w pracy, wychodziłam, był ważniejszy, niż wszystko inne. Dziś też mogłam odebrać. Nie chciałam. A może bałam się tej konfrontacji z jego głosem, któremu tak trudno się oprzeć (czy to w ogóle możliwe?). Autostrada, mama, obiad, szpital, dom, klucze, dom mamy, dzieci, film, dom, ciągle coś.

Marzę o bieżni. Jeszcze czeka mnie jedna wyprawa do sklepu. Oczy się kleją. Chciałabym przespać to wszystko. Wysłuchać do końca historię procesu Flauberta. Przypomnieć sobie to, co czuła Emma. Czasem mnie drażni, złości, a czasem tyle siebie widzę w jej emocjach. Przerażający realizm, genialny Flaubert. Niesamowita pani Bovary. Biedny Charles (czy naprawdę mój mąż tak bardzo go przypomina, a pan K. przypomina Rudolfa?).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s