A Pani Bovary…

Podobno Flaubert nigdzie nie napisał „Pani Bovary to ja”. Powiedział podobno te słowa do swojej przyjaciółki, ona powtórzyła je komuś innemu i tak krążą, przypisywane mu.

Nie jestem panią Bovary. Czasem, jak Emma, jadąc samochodem, łapałam się na tym, że jak ona, kiedy jechała konno, powtarzam: „mam kochanka”…

Żal mi Emmy. Tego, że nie umiała się odnaleźć w świecie takich, a nie innych relacji. Że została tak mocno zraniona, że sama zraniła innych. Żal mi jej naiwności, patrzę na własną naiwność. Od wczoraj układam sobie w głowie, co powinnam zrobić. Że może, gdy zadzwoni, nie odbiorę, ale wyślę wiadomość, żeby już nie dzwonił.

Nie chcę go widzieć, nie chcę słyszeć jego głosu. Żałuję, że powiedziałam mu, jak wielką władzę ma nade mną jego głos. Jego osoba.

Nie chcę poddawać się tej władzy. Przecież za każdym razem wyszukuję preteksty, by odwołać spotkanie, by go uniknąć. A gdy raz wydawało mi się, że potrzebuję właśnie jego, wspólnego czasu w samochodzie – on kompletnie rozminął się z moimi potrzebami.

Nie chcę go w moim życiu. Zastanawiałam się, co by się stało, gdyby nagle zupełnie zniknął z mojego życia, gdybym musiała radzić sobie bez spotkań z nim, bez jego telefonów, bez niego. Czy naprawdę jest coś, za czym bym tęskniła? Dźwięk jego głosu, gdy wymawia zdrobnienie mojego imienia w wołaczu. Bez tego też można żyć. Bez jego dłoni i stóp. Bez jego pocałunków. Bez niego.

Emma i arszenik. A ja wiem, że mam dla kogo i po co żyć. I nie potrzebuję go, by czuć się potrzebną, piękną, atrakcyjną, pożądaną.

I tylko zbieram siły, by móc odrzucić go zupełnie, by nie zawahać się, zacząć nowy rozdział, bez niego. Dla mnie samej. Dla mojego spokoju.

Emma nie umiała inaczej wybrać. Nie widziała innego wyjścia. Ja mam wybór i chcę znaleźć w sobie siłę, by dokonać właściwego wyboru.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s